mokrým tričkem k lepší výslovnosti 

03.11.2017

Článek nemá vyvolat paniku, a způsobit vlnu masivního vyhazování dětských lahví do popelnic. Cílem článku je, abychom se my rodiče zastavili, zamysleli a našim dětem umožnili, učit se některé věci zavčas.

Doba si žádá rychlost, pohyb. My rodiče se snažíme držet krok a s námi ho pak musí držet i naše děti. Držet krok se nám nedaří, je-li dítě v nepohodlí, třeba v mokrém tričku - tím tedy rovnou pro čtenáře, chlapy, táty upřesním, že to dnes nebude vliv výslovnosti k fenoménu "Miss Mokré Tričko". ;)  Dnešní článek bude o tom, z čeho naše děti pijí a jaký to může mít negativní dopad na řeč, přesněji na výslovnost.

Na trhu je spousta lahví a dětských hrnečků, které jsou  "vylepšeny" o redukce, aby se naše dítě naučilo pít co nejsnáze a aby zůstalo v suchém tričku co nejdéle ;) Redukce mají ovšem negativní dopad, pokud jsou  nadužívány. Jak naše dítě jí a pije totiž ovliňuje výslovnost.

Chci pít: zastavím se, soustředím se, obě ruce drží hrnek, mozkové hemisféry pracují, piju, mluvidla koordinují svůj pohyb... Tento model podporuje třeba montessori pedagogika (i proto má mé sympatie). Stejný přístup měly i generace před námi a možná také proto nepotřebovali tolik logopedické péče pro své děti.

Okolo 1 roku by dítě mělo pít z běžného hrnečku, bez jakékoli redukce, savičky či pítka. Používáním redukcí u hrnečků podporujeme během pití nesprávný (předozadní) pohyb jazyka, který by měl přirozeně vyhasnout, ale který je díky pití s redukcí přiživován a zůstává tak "na scéně."

Můj článek v podstatě rezonuje se současnou tendencí, kdy si my lidé pomalu začínáme obecně uvědomovat, že různé umetání cestiček a honba za pohodlím nejsou prospěšné. Příkladem mohou být sociální sítě, díky kterým můžeme být ve snadnější, rychlejší a častější komunikaci s lidmi, kteří bydlí dál a tak si můžeme být o něco blíž, jenže dost často se stane, že jsme si nakonec dál, s těmi, které blízko máme, když se do sítí necháme vtáhnout příliš. Možná jste také zaznamenali trend "čím méně tím lépe" v obouvání. Barefoot, kde nosnou myšlenkou je, že chodidlo a noha by měly být přirozeně posilovány natolik, aby samy o sobě vydržely zátěž při běhu. Přitom ještě před nějakými 10 lety jít sportovat a udělat pro sebe to nejlepší bylo, koupit si ty nejvypolstrovanější botasky, které měly nohy co nejvíc podpořit a ochránit, nicméně důležité svaly a šlachy v chodidle snad neměly příležitost se rozvíjet a běžec se mohl vlivem špatných návyků snáze zranit. A proto si můžeme dnes koupit boty na běhání různého typu.

Také dětské lahve jsou navrhovány s dobrým úmyslem, aby rodičům i dětem odlehčily, bohužel ale fixují nesprávné pohybové vzorce jazyka a tím škodí, jsou-li používány déle než je nutné. Riziko se zvyšuje pokud dítě užívá déle také dudlík

Lahve s redukcemi se začínají k neprospěchu našich dětí objevovat i v předškolních zařízeních. Klasické školky od běžného modelu pití z hrnečku, z hygienických důvodu neopustily, tím ale nevybízím, aby jste nechali pití z hrnečku na školkách, už tak mají práce nad hlavu! Učit dítě pít z hrnečku, je na nás rodičích a je důležité začít pít z hrnečku zavčas.

To tričko bude mokré jen chvíli. Odstranit z řeči nesprávně tvořené sykavky však jen chvíli nepotrvá.  Snad tímto svým psaním podpořím povědomí o tom, co dětskou řeč negativně ovlivňuje a snad podpořím i to, aby jste si společný čas, kterého je předškolním věku dítěte čím dál méně, nemuseli krátit pobytem v čekárně u nás logopedů.

Můžete vyzkoušet, který hrneček se dítěti nejvíce zamlouvá. (Toník zde necelé 2roky, vybíráme větší hrnek)

Závěrem malá doporučení:

  • k prvním pokusům doporučuji menší silnostěnný porcelán nebo sklo (panákovky z ikey) 
  • nenabízejte hrneček "z ruky do ruky" , nechejte dítě, aby si hrneček samo vzalo z přiměřeně vysoké dostupné plochy. Vyhnete se upuštění hrnečku, kdy dítě překvapí, jak je hrnek těžký, což se velmi často stává, když dítěti hrneček podáváte, nemá tak možnost si dostatečně hrneček "potěžkat" zjistit, jak moc hrneček váží, je překvapené a hrnek nakonec upustí
  • láhev na denní výpravy i na delší cesty se nám osvědčila tato Retap láhev. Nebo plastová s hrdlem dostatečné širokým aby mohla dovolit  pití "jako z hrnečku"

Jsem připravená na Vaše dotazy :) 

A jak je to s brčkem?

Článek věnující se stejnému tématu + doporučení ohledně pití z brčka psala už má milá kolegyně z oboru Marťa Kolmanová. Určitě si přečtěte její článek, ve kterém najdete další doporučení. 

/https://martinakolmanova.cz/piti-z-brcka-jedinecna-prevence-sislani/