kousátka | strká si prsty do pusy | jak se zbavit dudlíku | pořád do všeho kouše | kouše si nehty ...
V současné době seženeme na trhu kousátka kulatého či oválného tvaru. Všimli jste si toho? Kulatý či oválný tvar se zdá být pro děti tvarem nejbezpečnějším. Nemohou ovšem dobře stimulovat temporomandibulární kloub a také neumožní dítěti kousat do kousátka v místech, kde mu rostou stoličky. Jsou tak vhodné jen pro první růst zoubků - řezáků. Kousátka, která chci dnes zmínit, se liší tvarem.
Jejich tvar totiž umožní výše uvedený temporomandibulární kloub (dále TMK) stimulovat, jsou bezpečná a i kojencům se dobře drží. TMK je kloubní spojení dolní čelisti a spánkové kosti. Nepřekvapilo by mě, kdybyste o jeho důležitosti slyšeli dnes poprvé. Dříve jsme mu nevěnovali větší pozornosti, ovšem současná klinická logopedie už na tuto část našeho lidského těla pohlíží jinak. Ovlivňuje totiž nejen naši řeč (dobrá stabilita čelisti = jeden ze základů pro dobrou řeč), ale i vnímání a osobní pohodu.
příklad: Proč, když jsme nervózní, si koušeme nehty? Když se potřebuji soustředit na delší řízení vezmu si žvýkačku. ...
Tyto příklady jsou takovými malými důkazy, že kousání tedy stimulace TMK nás ovlivňuje a jeho stimulace je pozitivní a u některých dětí i nezbytná.
Kousátkům věnuji prostor i na našich kurzech a besedách, kde se mi snad daří vysvětlit, k čemu taková kousátka jsou. Zde jsou ukázky reakcí rodičů, které se mi následně po kurzech dostaly do pošty. Mám z nich radost a dobře ilustrují na co se mohou kousátka hodit.
1/ "Kousátko chňapl a hned veděl kam s ním a už to tam šudlil vzadu. Takže úspěch veliký!" (podpora orální fáze kojence, posunutí dávivého reflexu vzad, protáhlá část kousátka dosáhne na dásně vzadu, kde děti trápí růst stoliček, kousátka typu grabber se dobře drží)
2/ "Čau Báro, tak jsme 3. noc bez dudlíku a je to v pohodě! Kousátka tomu myslím velmi pomohla. Bere si je na spaní i přes den. Moc ti děkujem! A hlavně za to, že jsme se díky tobě konečně odhodlali." (stimulace TMK kloubu pomáhá odbourat závislost na dudlíku)
3/ "Pořád do všeho kouše - oblečení, skleničky, nábytek... teď už má konečně dovoleno do něčeho a baví ho to!" (tak jak se rodíme s odlišnou potřebou sát, rodíme se i s odlišnou potřebou kousat a některé děti potřebují kousat či se do předmětů zakusovat, aby cítili dostatečnou stabilitu d.čelisti. Nasytit potřeby TMK kousat, který dítě organizuje a uklidňuje se těmto kousátkům daří)
Jak píšu výše, kousátka jsou také vhodná k posunutí dávivého reflexu. Když se naše miminka narodí, mají dávivý reflex v přední části úst. Dávivý reflex má především obrannou funkci, nejedná se o nic negativního, ale většinu rodičů přesto znervózňuje. My v dospělosti máme tento reflex posunutý dozadu (musíme si strčit prst do krku abychom dávivý reflex vyvolali). "Úkolem" dítěte je postupně tento reflex právě posunou vzad, aby mohly bez obtíží přijímat tuhou stravu. Proto, když si naše děti strkají do pusiny prsty je to v prvních měsících vývoje nejen v normě, ale i žádoucí. V ústech je nejvíce hmatových receptorů, děti tak mají o předmětech, které si strkají do pusy, více kvalitnějších informací. Doporučuji dětem nabízet rozličné a bezpečné předměty různých struktur a materiálů. Tato kousátka mezi ně také patří.
Kousátka si můžete vybrat (pro nejmenší děti jsou vhodné grabbery) a zakoupit přes e-shop zde. Barvy určují tvrdost kousátka. Pokud si nebudete vědět rady, napište - pokusím se poradit. (kontaktujte mě na našich FB stránkách) Kousátka mohou být nápomocná i u dětí školního věku, podporují jejich soustředění, pokud dítě potřebuje kousat. Tyto typy kousátek se dají zavěsit na krk, připevnit na tužku ...