nástěnka | jak probouzet slova 3.

11.05.2017

"Ten náš Toník je nějaký větší a takový jinačí od včerejška, že nám zase vyrostl přes noc?!" Zní u nás dost často. Jde jen o přibývající centimetry? Cítíme, že ne. Příčinou může být mimika, prozrazující, že dítko zase více rozumí.  O prvním rozumění (8.-10. měsíc) jsem vám psala už v povídat si, když ještě nemluví.   

Ono mi rozumí! Radost, může být vzápětí doplněna o pomyslný zdvižený prst. Tak tomu bylo alespoň u nás.  V tom "aha okamžiku", že Toník bude rozumět čím dál více, se mi totiž vybavila veselá historka našich přátel, kdy slovník jejich dítěte doslova ovládl první vulgarismus, ale to už je jiný příběh ;)

Předměty, činnosti, rituály se v životě dítka opakují a ono postupně začíná chápat, že my velcí k nim máme i nějaké slovo. Chcete toto rozumění podpořit? Zkuste "nástěnku". Napadla mě zcela spontánně. Měla jsem potřebu činnosti a věci, které se v Toníkově životě opakují, vizualizovat. Tak abychom si o nich mohli s Toníkem povídat i když se právě nedějí. Chtěla jsem na ně upozornit, že přijdou a nebo, že vím, co má rád.  Zkrátka, chtěla jsem naše konverzace typu "Toni, ty si kakal, viď?..". obohatit.

A třebas mu tu nástěnku jednou budu moct svěřit ;)  

Zrovna teď ji využíváme k připomenutí si babiček a dědečků, které máme bohužel daleko a nemůžeme se s nimi vídat moc často a Toník je nyní v období, kdy má tendence přidávat další oslovení v rodinné smečce - babi, děda... 

Nástěnka pravděpodobně dobře poslouží také i u dětí živějších, které nevydrží u knížky.

začínáme s malým počtem obrázků, domeček je níž pro "lezeckou úroveň"  dítěte ;)

Nástěnku jsem umístila záměrně na "hluché" místo u vstupu do pokoje, kde nic není, ale kde Toník nejdříve lezl a nyní prochází velmi často. Nástěnku umistěte tak, aby byla v úrovní dětských očí. Na přilepení a neustálé přelepování se mi osvědčily washi pásky.